7 2024

  • Õhtujutt taasvabanenud Eestist

        Tarmo Teder: „Andruse elu ja õnn”. Eesti Keele Sihtasutus, 2016. 101 lk.   Eesti viimase viiekümne-kuuekümne aasta ajalugu on välismaalastele keeruline lahti seletada. Suured ja meile hiiglama tähtsad sündmused võivad suures pildis tunduda imepisikesed. Pealegi, mis siin välismaalastest kõnelda, Eesti lähiajaloo meenutamiseks ja veel enam mõistmiseks on eestlastel endilgi abi vaja, sest mälu…

  • Kroonikat

      4. septembril oli Tartus Athena keskuses eksperimentaalne õhtu „Cabaret Derrida”, kus esinesid Roomet Jakapi, Kiwa, Chungin Han Minjujui, Leonora Palu, Indrek Palu, Luulur jt. 5. septembril esitleti Tartu Aparaaditehases Erinevate Tubade Klubis festivali Draama raames Jim Ashilevi raamatut „Armastuskirju teatrile” („Petrone Print”). Osalesid autor, Ott Kartau, Ragne Veensalu, Kristo Viiding ja Nele Sooväli. 8.…

  • KNOPKAD TUNDLIKULE VAATAJALE

        Loone Ots: „Birkenruh’ episood ja teisi näidendeid”. Eesti Keele Sihtasutus, 2016. 358 lk.   Kui lüüa lahti Vikipeedia, saame teada, et Loone Ots on folklorist, kes on väidelnud end pedagoogikadoktoriks eesti kirjandust käsitleva tööga. Eesti Teadusinfosüsteem ehk ETIS pakubki välja mitu kaalukat publikatsiooni pedagoogika vallast. See kõik on edasise seisukohalt oluline, ent mulle…

  • Rahutuse kirglikul rajal

        JÜRI TALVET: Armas Rein, oled kohe jõudmas sama elutähiseni, mille ise jätsin seljataha napilt aasta eest. Sõbrunesime omavahel Tartus, ülikoolis, kas vist 1960. aastate lõpu poole, kuigi kogu meie noorem elu oli ammu kulgenud lähestikku ühes ja samas linnas — Pärnus. Sina sirgusid jõe ääres, ühes kirjatöös või romaanis oled otsinud selle jõe…

  • Tusk ja lihtsameelsus

          mai, teisipäev Ideaalid tegid meid ilusaks. Niisugune mõte tuli eile, kui nr 60 bussis Lasnamäelt alla, Tallinna ülikooli ette jõudsin ning seal sagivaid murelike ja kahvatute nägudega noori vaatasin. Jah, ideaalid tegid meid ilusaks, kuigi olime nüüdsetest noortest koledamalt riides. Nõukogude aeg, tsensuur, totalitaarne režiim, okupatsioon, teekond kommunismile — ükskõik kuidas seda…

  • Radikaalseimast Underi-tõlkest II

        Mariliin Vassenin: „Eleegiad / Elegies” (fotod: Teri Varhol, tõlge inglise keelde: Miriam McIlfatrick-Ksenofontov). „Artellect Press”, 2016. 19 lk + 12 kaarti. Mariliin Vassenini ja Teri Varholi „Eleegiad” on elegantne ja kompaktne kakskeelne kogu luuletustest ja fotodest, mis uurivad melanhoolia, leina ja surma teemat. Mustade kaante vahelt leiab lugeja eestikeelsete luuletustega vihu ja fotokaardid,…

  • Ungari kirjanduselust ja Péter Nádasi uuest raamatust

        Ungari kirjanduselus on viimasel aastal tooni andnud pigem kurvad sündmused ja teatav vaikiv tüdimus. Suurem osa Ungari kirjanikkonnast, nagu ühiskonnast üldse, on juba pikemat aega jagunenud poliitiliste, esteetiliste, majanduslike, seltskondlike jm eelistuste ja sõltuvuste järgi kahte teravalt vastanduvasse leeri ning valitsus on viimasel viiel-kuuel aastal teinud palju, et neid võimusuhteid ja meelsusi enda…

  • Kas kontinendi kordusetendus?

          Ajaloost otsitakse harva paralleele, kui elu on stabiilne ja turvaline. Üksnes kriisiolukordades võib minevikus toimunu saada tähendusrikkaks, ehkki ka siis enamasti lihtsustatud kujul. Ulatuslikud ja pikaajalised protsessid taandatakse mõnele reljeefsele nähtusele, mis omandab teatava sümbolväärtuse. Säärast võimalikku rööpsust võib täheldada hiljuti alanud massi­migratsioonil Euroopa Liitu ja antiikaja lõppu märkival Lääne-Rooma allakäigul. Viimast…

  • LOOMING/9/2016

    LOOMING/9/2016

    Jan Kaus *ära ütle veel head aega Maimu Berg Armastuse poeem / Maarjalille maja Mehis Heinsaar *Õrnus tuleb kaugelt / Salaelu jt luuletusi MercA Allääres Piret Bristol Rapla jaam / Meil pole aimugi jt luuletusi Kaarel Lehtsalu enesepõletus / kõikide asjade allikas Paul Raud Kass / Raamatupood Lauri Pilter 11 haikut ja 1 tänka Heljo…

  • Vabati uuestisünd

        Martin Vabat: „Maahingamispäev”. „Elusamus”, 2016. 39 lk.   „Maahingamispäev” on Martin Vabati luule uuestisünd taandumise ja lahtilaskmise toel. Dekaaditaguse vihase debüütkoguga „Mina olengi kirjandusklassik” pole luuletaja tänastel tekstidel õigupoolest midagi ühist ning „Naerutaltsutajas” ja „Hargumises” alanud loominguline individuatsiooniprotsess on jõudnud täiesti uude faasi. Mässust loobunud ja hingevalu kuristikust eluga pääsenud Vabat küünitab värskes…

Looming