5 2024

  • Mina olen ka loodus

        Tõnis Vilu (sünd. 1988) on avaldanud neli teost: luulekogud „Oh seda päikest” („Värske Rõhk”, 2013), „Ilma” („Tuum”, 2014) ja „Uus eesti aed” (ilmunud veebis,[1] 2015) ning romaani vabavärsis „Igavene kevad” („Tuum”, 2015). Vilu kaitses 2014 magistrikraadi Tartu Ülikoolis eesti kirjanduse alal ja töötab ajakirjas „Värske Rõhk” proosa- ja tegevtoimetajana. CAROLINA PIHELGAS: Kirjutasid kunagi…

  • luule

        Luba mul väriseda palavikus luba mul puudutada õit   ka läbi läbimatute hangede hangunud rajuilmade ristuvate rägastike   luba mul puudutada õit     *   Sa tuled mu südamesse valgete kingadega ja suvekleidis   uksi avamata luba küsimata   taevasinine mõõgatera sillerdav vesi üle värviliste kivide ja merikarpide   sa tuled mu…

  • Elamise talumatu tuimus

        Mare Sabolotny: „Mida silm ei seleta”. „;paranoia”, 2015. 318 lk.   „Me sööme liiga hästi. Me oleme liiga pirtsakaks läinud. Tegelikult peaks mõned päevad sööma riisi ketšupiga,” teatab Maria enesekindlalt. „Mulle ei meeldi ketšup. Pealegi, mida me siis endale nii peent lubame? Puuviljad on tegelikult kõige kallimad, aga nendeta ütleks meil tervis üles,”…

  • LOOMING/12/2015

    LOOMING/12/2015

    Jüri Talvet *Päike viis minult tema / Jõulud Hiinas, 2012 jt. luuletusi Maimu Berg Stalin Tallinnas Rein Veidemann Lausungid Maarja Kangro Turist Doris Kareva Kümme südamelööki / Siirderiitus Linnar Priimägi *Esimene jõulupüha läheb üle teiseks / Talveaeg jt. luuletusi Leon Miniatuurid Juhan Jõers *Plaksutasin käsi / Jõest imbuvat udu ootasin jt. luuletusi Kaisa Kase Atlandi…

  • Traagika

        Viimasel ajal olen pannud tähele, et inimesed tahavad mulle midagi öelda. Midagi olulist, lausa märgilist ja tähenduslikku. Mõni nädal tagasi helistas mulle üks mees, ta esitles end, aga nagu alati — paar sekundit peale nime kuulmist oli mul ta nimi peast pühitud. (Veidi ennatlikult, aga siiski õige on selle peale küsida: kas ma…

  • Väike pipar

        Prantslastel on olnud kombeks liigitada prantsuse keeles kirjutavaid autoreid prantsuse kirjanikeks ja frankofoonseteks kirjanikeks. See on iseenesest sisutu liigitus, sest ka prantsuse kirjanikud kirjutavad ju prantsuse keeles ja on seega frankofoonsed. Nende viimaste alla liigitatakse tegelikkuses aga kõik need kirjutajad, kes on pärit Belgiast, Šveitsist, Québecist, Magribist, prantsuskeelsest Aafrikast, Liibanonist jne. Prantsuse kirjanik…

  • Nostalgia-tüdruk hüüumärgi tagant

        Kai Aareleid: „Naised teel”. Eesti Keele Sihtasutus, 2015. 102 lk.   Luulekogus „Naised teel” kirjutab Kai Aareleid nii palju mälestustest ja läinud aegadest, et tekib vaimupilt autorist kui eakast luuletajast, kellel on viimane aeg elus kogetu läbi kirjutada, sest pole teada, kas järgmist raamatut enam tulebki. Wikipedia annab Aareleiu sünniaastaks aga kõigest 1972…

  • Erik Linnolt in memoriam 10. I 1920—4. X 2015

        Esimesel oktoobrikuu pühapäeval lahkus USA-s oma kodus Erik Linnolt, kes Eestis on tuntud kahes trükis ilmunud paeluva ja omanäolise mälestuste raamatuga „Linnu tiivul. Mõtteid ja mälestusi” (2000 ja 2005). Selle järel ilmus mõne aja pärast valik Erik Linnolti lühipalasid ja mõtisklusi „Üks vanamees Ameerikast kirjutab Teile” (2012). Raamatud andis koostöös autoriga välja kirjastus…

  • Potentsiaalse lunastuspagulase ohkav vabavärss

        Kaarel B. Väljamäe: „Kohvi kõrvale”. „Verb”, 2015. 64 lk.   Alustan tsitaadiga, et seda siis parafraseerida. Kaarel B. Väljamäe kirjutab oma kolmandas luulekogus veebruari kohta: „Imelik kuu. Tal pole midagi öelda, mis õieti meelde jääks” (lk. 25). Mul on sama mure Väljamäe enda ja tema luuleraamatuga. Väljamäe on imelik, omamoodi tabamatu autor; lugesin…

  • Prõmmukuninga proosatrikid

        Jaan Malin: „Maa ja ilm I.” „;paranoia”, Tartu, 2015. 158 lk.   Kirjastus „;paranoia” on välja andnud Jaan Malini esimese proosateose „Maa ja ilm”. Seni on autorilt ilmunud kümmekond luulekogu, samuti näidendeid ja muid tekste. Esikromaani kaanekujundus imiteerib üsna äratuntavalt Tammsaare „Tõe ja õiguse” esmatrüki kujundust. Peab küll tõdema, et mingit intertekstuaalset seost…

Looming