12 2016

  • Nõnda püsib hetkeks maailma hiilgus

      Mathura: „Käe all voogav joon”. „Allikaäärne”, 2013. 80 lk.   1 Ilukirjanduse kajastamiseks mõeldud avalik pind sulab aeglase järjekindlusega kokku. Mullu ilmus erakordselt palju tugevaid luulekogusid, ent kui erialaväljaanded välja arvata, pole avalikus ruumis õieti ühtegi nurgakest, kus toimunut adekvaatselt kajastada. Samas on ka nii, et rohkem tähelepanu pälvib sageli just sotsiaalse närviga, ekspressiivne,…

  • Kuidas olla kuri?

      Aeg on säärane, et teeb paljud kurvaks, kurjaks ja/või segaseks. Raske on leida argumenti, vastulauset sõnumile: „Mis meil siis häda on, suures plaanis on ju kõik hästi, eks, ega me kuskil Aafrikas või Venemaal ela…” Mida sa seepääle vastad, et sind opakaks muidumässajaks ei peetaks? Põhjusi on ju palju, aga pudrupehme retoorikaraba vastu see…

  • Luuleülevaade 2013

      Karl-Martin Sinijärv ütles hiljutises reisiraamatus „Rokenroll”, kus ta lehvitab luulet (ja proosat) kahasse Jürgen Roostega, et tä­na­päeval kõik kirjutavad ja keegi ei loe. Kui natuke aega ei ole saanud kirjutada, hakkad ennast imelikult tundma. See on tõsi ja ei ole ka. Minu meelest tehti kirjandust varemgi väsimatult, isegi siis, kui tekstid jooksid ainult inimeste…

  • Tantsiv teisitiliikuja

      Karinil oli Kopenhaageni jaoks aega terve pühapäev, sest lennuk Tallinnasse läks alles õhtul. Raudteejaamast valgus kogu rahvamass kesklinna suunas. Kiirustaja ei teadnud, miks ta põikas hoopis vasakule, lasi jalgadel end kanda, nagu polekski olemas linnaplaane, vaid hoopis kvartalimuusika, mis muutis kõndimise rütmiliseks tantsuks. Läbi inimtühjade tänavate jõudis ta lõpuks suure vee äärde, kust kostsid…

  • Korter. Katkend Buridanide VIII köitest

  • Sõnum / Kask jt. luuletusi

      Sõnum   Viinamarjaväät, rohkem õhus kui maas. Lehed ulatuvad kõikjale nagu kõiksusesse. Jumala jäljed jätavad lehetähtedesse veripunase sõnumi, mida veerin aeglaselt kokku.   Kask   Mu aias ei ole kaske, ei saagi olla. Kase otsaesisel on hävitaja märk. Kask laulab suve surnuks, kui suvi on alles noorkuu ja kõnnib mööda taevarohtu, täis kasvuväge.  …

  • LOOMING/2/2014

    LOOMING/2/2014

    Jürgen Rooste Õhtujutt Šeherezadele  Mats Traat Heledad päevad Andres Aule Kõik, millel lastakse voolata meie varjudesse / Taliharjapäev jt. luuletusi Andrei Hvostov Das Deutsche Eeva Park Aluspesust ja muust / Ood vihmaussidele jt. luuletusi Ülar Ploom Minu ema contra pistrik Reet Sool Vale veri / Midagi I / Midagi II Krafinna murdosa / nahkaminemine /…

  • Silvi Oja 15. IX 1935—25. XII 2013

        Pärast pikaajalist haigust lahkus esimesel jõulupühal 2013 Uppsalas meie hulgast Välismaise Eesti Kirjanike Liidu liige aastast 1993 ja Eesti Kirjanike Liidu liige aastast 2000 Silvi Oja, sündinud Grünberg. Silvi Oja oli kunstnik Jaan Grünbergi ja paguluses riigisekretäri ametit hoidnud Arved Ruusa õe Emilie tütar. Varajases lapsepõlves viibis Silvi koos vanematega mõnda aega Pariisis,…

  • Tsivilisatsiooni absurdne haprus

      Leena Krohn (s. 1947) on soome kirjanduse olevikuklassikuid, keda on tõlgitud paarikümnesse keelde. Ta on töötanud kõigis žanrides, mitte küll vist luules. Tema 1992. aastal Finlandia preemia saanud teos „Matemaatilisi olendeid ehk jagatud unesid” on ilmunud 2009. aastal ka eesti keeles. Kokku nelja eesti keelde tõlgitud raamatuga esindatud viljakas autor võiks kindlasti olla siinsele…

  • Kroonikat

        6. jaanuaril korraldas Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakond Eesti Kirjandusmuuseumis Peeter Oleski 60. sünnipäeva puhul seminari „Inimese sisemaailma edasiandmine tema biograafikas”. Ettekannetega esinesid Peeter Torop, Jaan Undusk ja Peeter Olesk. 13. jaanuaril avati Tartu Linnaraamatukogu väliseesti ja vanema raamatu osakonnas raamatunäitus „Ilmar Talve: kirjanik ja etnoloog”. 14. jaanuari kirjanduslikul teisipäeval vestlesid Tartu Kirjanduse…

Looming