10

  • Kirjanikust ja ajast, kui kehtis „tõhib” ja „ei tõhhii”…

        Heino Kiige mälestustesarja esimeses osas „Kuresaapad. Põnnipõlve mälestusi” (2002) on peatükk „Nurgas”, mida olen varemgi maininud oma arvustuses kahe Kiige mälestusteraamatu kohta („Looming” 2004, nr. 11), aga seekord tahaks tsiteerida pikemalt. Sest selles episoodis, omamoodi kujundis, on mingi kvintessents Heino Kiige kogu iseloomu, kirjandusliku tegevuse ja olemuse kohta. „Ma ei taha üldse paha…

  • Ole sa loom või inimene…

        Inimese ja (lemmik)loomade suhete uurimisele pühendunud psühholoogilt Harold Herzogilt pärineb kaks huvitavat mõtet, mis üpriski täpselt võtavad kokku inimese ja loomade suhted aegade algusest peale. Tema sõnul seisneb inimese ja loomade peamine erinevus inimese armastuses lemmikloomade vastu — loomadel puuduvad lemmikloomad. Samuti on ta tundnud huvi, et miks on nii, et ühtesid loomi…

  • Kroonikat

      1. mai kirjanduslikul kolmapäeval „Olbrivöö” tähistati Kirjanike Liidu saalis Kai-Mai Olbri 70. sünnipäeva ja esitleti juubilari luulekogu „Täiskuu põhjatu kaev” („Canopus”). Muusikat tegi Gourmet Duo — Tõnis Tüür ja Yvetta Raid-Uustalu.   1. mail esietendus Tartu Kirjanduse Maja vinoteegis „Reserva” Tartu Keiserliku Salateatri esituses Henn-Kaarel Hellati „Robinsoni päästja” (lavastaja Talvo Pabut; osades Jaan Willem…

  • KÄSIRAAMAT NÄHTAMATULE TALLINLASELE

    Holger Kaints: „Kõrvalepõige”. „Varrak”, Tallinn, 2012. 365 lk. Iga kirjandusteos, mis ihkab kõnetada olemasolevat maailma, vajab teatavat kompositsioonilist nihestatust. Midagi, mis laseks fiktsioonil mõjuda tegelikkuse (kõver)peegeldusena selle mitteharjumuspärasest küljest. On õigupoolest kummaline, et kui asjadest räägitakse nõnda, nagu need on, puudub neil igasugune esteetiline, moraliseeriv ja üldistav jõud. Selleks, et pahaaimamatut lugejat narratiivi virtuaalsesse maailma…

  • Armas haamer

    Armas haamer sigalast. Ta sättis meeldetuletuse kella üheksaks hommikul, alarm „Marimba”. Seejärel keeras auto ringi ja sõitis tuldud teed tagasi. Selle sitahäda viib ta ise traumapunkti. Lehed laperdasid vahtra otsas, septembri lõpus veel üsna rohelised. Ta tuli autost välja, viskas koti üle õla ja vaatas nende laperdamist. Jaburad lehed. Või mis neist ikka tahta. Rohi…

  • Täitsa võimalik…

    Täitsa võimalik… Jõesilla käsipuul luuleraamatut loeb tuul voolule ette. Luule kulg Silla käsipuul käsikiri eks kellelgi unus see sinna nyyd tuul seda jõe poole tirib et võiks allavoolu see minna kõik need laotusest langenud mõtted saanud paberil varesejalgeks pole läbind veel trykitöö võtteid pole päikses veel pleekinud valgeks tuul nyyd sillal lehitseb luulet kinni laksab…

  • LOOMING / 5 / 2013

    LOOMING / 5 / 2013

    President Toomas Hendrik Ilves Kõne ajakirja „Looming” 90. juubelil 25. aprillil 2013 Doris Kareva, Jürgen Rooste Katkendeid poeemist „Elutants”  Jaan Kaplinski Soome-mõtetest Kai-Mai Olbri Pilt / Hinges uinujale jt. luuletusi Tarmo Teder Vend  Veronika Kivisilla *Seisan pimedas ja vihmas Eeva Park *Täna nägin ma Eestimaad / *Terve see päev jt. luuletusi Livia Viitol N. mõisa…

  • Paar tähelepanekut Rein Raua loomingust

        Rein Raud: „Rekonstruktsioon”. Mustvalge Kirjastus, 2012. 264 lk. Ütlen kohe, et järgnev pole raamatuarvustus, vaid pelgalt mõni analüütiline lõim, mida söandan pidada „Loomingu” lugejaga jagamise vääriliseks. Põhjalikkusele on arvustuspüünel kohta vähe ja seega peab kirjutaja suhtuma oma teksti tähelepanunõudesse proportsionaalse vastutustundlikkusega. Päevalehtedesse pole juba aastaid mõtet kriitilist kriitikat kirjutada, vaid ainult (kui võimalik,…

  • Kroonikat

        1.—12. aprillini tähistas Tartu Linnaraamatukogu mitmete üritustega oma sajandat sünnipäeva. 1. aprillil jagasid Tartu Linnaraamatukogus lugemissoovitusi linnapea Urmas Kruuse ja muusik InBoil. 2. aprillil avati sealsamas raamatunäitused „Kirjanikud soovitavad” ja „Saja-aastased raamatud meie raamatukogus”. 3. aprillil kohtus Tartu Linnaraamatukogu Karlova-Ropka ja Tammelinna harukogus lugejatega lastekirjanik Ilmar Tomusk. 3. aprillil kohtus Tartu Linnaraamatukogus lastega…

  • Nõusolek oma eluga

        Peeter Sauter: „Märkmeid vaeste kirjanike majast”. 2012. 180 lk. 1 Kui kuus aastat tagasi ilmus Peeter Sauteri „Beibi bluu”, kirjutas Vaapo Vaher: „…selgeks hakkab saama ka värs­ke energia puudus Sauteri loomes, eksistentsiaalsed ängid on mõistetavad, kuid inertsus ja korduvus nende kujutamisel hakkab põhjustama blasee­ru­­mist ka Sauteri fännkonnas.” (V. Vaher, Lasteaia ja lõbumaja vahel:…

Looming