03 2021

  • Luule

    Tegelik elu Daj mne oposnosti, malenkaja neznakomka Iggy Pop I jah ma tahan elada kapitalistlikus maailmas mis on üks organism mis kui suleb silmad näeb kollaseid siniste rantidega tüdrukuid kui catulluse luuletuses või anekdoodis tüdrukust kes öö hakul ei räägi autokraatiat ja kongi ingleist kaunimaks o factum male o tüdruk sina sa inimeste ängide vilunud…

  • Uue eestlase leiutamine meie ajalookirjanduses

    Arusaam oma maa või rahva positsioonist ning vaimujõust Euroopas või laiemalt kogu planeedil on selgelt mõjutatud uurija, praktiku või looja enda tegevusala mõjust ja olulisusest üleüldises teadus- ja kultuuriloos. Enesehinnang ja sellest tulenev suhtumine oma lähiringkonda — olgu kodusse, perekonda või laiemalt kogu oma „klanni” — kujundab paratamatult nägemust kõige olnu mõtestatusest, kulgemisest ja esitamistoonist.…

  • LOOMING/7/2018

    LOOMING/7/2018

    Jan Kaus *kohe kui sõnad ilmale lasta / *öösel kell neli jt luuletusi Tiit Aleksejev Tõlkija I Triin Soomets Pere / *Vaata, see olen mina jt luuletusi Rein Põder Maailm on imeline Maimu Berg Tagaranna nukker suvi Renna Ali *suvi on suvi on suvi / Ilmre / Elu Katrin Johanson Neliteist viiskümmend Lea Mändmets Ürgema…

  • HeadRead 2018

    Kümnes Tallinna kirjandusfestival HeadRead toimus 23. maist 27. maini Kirjanike Majas, Keskraamatukogus, Lastekirjanduse Keskuses, Vene Teatris, Kanuti Gildi saalis, kohvikutes ja tänavail. Esimese festivalipäeva Kirjanike Majas 23. mail sisustasid noored. Verinoorte autorite kavas esinesid Roberta Bühler, Marite Rikkas, Emma Toomsalu, Frederik Küüts, Karl Birnbaum, Liine Palu, Marcus Müürsepp, Markus Vaher, Anna Maria Rüütmann ja Laura…

  • Raha on, aga hingata ei saa

    Andra Teede: „Pikad mehed, pikad elud”. „Jumalikud Ilmutused”, 2018. 70 lk. Andra Teede järjekordne luulekogu on huvitav oma originaalse ülesehituse poolest. See on väga kindlailmeline, otsast lõpuni loogilise ülesehituse ja ainevallaga teos, tõeline tervik. Kuivõrd autor on naissoost, pealkiri aga viitab ühemõtteliselt meestele, on loogiline, et selle keskmes on sugude vahelised suhted. Üldse mitte yin’i…

  • Sült, Proust ja kultuuriajakirjanduse jääknähud

    Janar Ala: „Oma rahva lood”. J. Ala, 2018. 172 lk. Janar Ala debüütteos „Ekraanirituaalid” („Jumalikud Ilmutused”, 2014) võeti hästi vastu, jagus lugejaid ja kriitikutegi kiidusõnu. „Ekraanirituaalide” puhul kordusid mõisted „olmekirjandus” ja „hipster”, mis olid enam või vähem asjakohased, kuigi kõige lähemale kultuuriajakirjanikust kirjanikuks tõusnud (või langenud) Ala loomingu iva leidmisele jõudis ehk Maia Tammjärv, kes…

  • Kroonikat

    1. juunil tähistati Kirjanike Liidu saalis Juhan Viidingu 70. sünniaastapäeva. Sõna said Tõnis Rätsep, Viivi Luik, Lembit Peterson ja Tiit Aleksejev. Juhan Viidingu looming kõlas Olav Ehala, Jaak Johansoni, Eesti Muusika- ja Teatri­akadeemia lavakunstikooli 29. lennu üliõpilaste ning salvestistelt autori esituses. 2. juunil toimus Tartus loomingulise salongi sarjas 18. luuleõhtu. Esinesid Saladin ja Mereliilia. 7.…

  • Luule

    * kohe kui sõnad ilmale lasta hakkavad nad kuluma kaitsekiht oksüdeerub ent sõnade veatus peitub nende ebatäiuses kui nad pudenevad huulte vahelt nagu juuksekarvad peast ja tuul paitab roostes rauda rannal kui pea ongi pesa siis alati ajutine kuigi puur on mõeldud linnule ei järeldu sellest et lind on mõeldud puurile * öösel kell neli…

  • Fagira D. Morti baarikapp

    Fagira D. Morti: „Pöörane kiskjaloom”. „Tuum”, 2018. 96 lk. Fagira D. Morti on see kuulus ajakirjanik, kes 2011. aastal julges teleekraanil välja öelda, et väikese peenisega mehed jätab ta hea meelega maha, et tema pole see, keda pikkus ei huvita, vastupidi. Fagira on kirglik poetess, eesti luule bravuuritar. Ja Fagira D. Morti luuleraamat, ka see…

  • Kultuuridevahelised erinevused

    Vabandusega, et pealkiri on nii igav kui üldse võimalik, tunnistan, et see sai kiiruga varastatud ühe paksu raamatu kaanelt, mida kavatsesin tsiteerida. Ja ma ei tahtnud minna globaalse pealkirjatrendi liimile, mispuhul oleks tulnud põrutada umbes nii: „Sotsiaalkonstruktsioonide võsa ja rahvuslik lageraie”. Mõtted poleks sellisest eputamisest muutunud. „Kultuuridevahelised erinevused”, alapealkirjaga „Kuidas edukalt ületada kultuuribarjääre”, autoriks briti…

Looming