03 2021

  • LOOMING/8/2016

    LOOMING/8/2016

    Indrek Koff Ümberjutustused Gohar Markosjan-Käsper Elektra läheb mehele FS *ja seal ta läheb / [bussis 0.1] jt luuletusi Kärt Hellerma Hõbeda laul / Läbi mere läheb tee jt luuletusi Armin Kõomägi Vastuvoolu Inna Feldbach *On asju, milleta läbi ei saa / *Mõni lõpetab elu ise jt luuletusi Andres Lehestik *Üheksavägise võtsin / Mõtus / Laetuna…

  • AJAS KADUMA LÄINUD

        Kai Aareleid: „Linnade põletamine”. „Varrak”, 2016. 327 lk.   „Linnade põletamine” on Kai Aareleidi teine romaan. Ja tõepoolest — teos on leidlik nii oma kompositsiooni, keelekasutuse kui ka teemale lähenemise poolest. Näib, et meie kirjandusse on sugenenud midagi, mida võiks nimetada aareleidlikkuseks. Millest teos kõneleb? Sündmuste põhiosa toimub 1950.—1960. aastate Tartus, kuid ajalised…

  • Kuidas mehel pea sees valgeks läks

          Elas kord mees, kellel oli pea sees pimedus. Seal oli pime nagu öösel, ja kui oli öö, oli kõik hästi, sest pime oli nii väljas kui sees. Aga kui saabus hommik ja läks valgeks, oli mehe peas ikka pime edasi ja nii ei näinudki ta, kuidas päike tõuseb ja valguses löövad särama…

  • Hümn kurbtusele inimese sees

        Enn Lillemets: „Joon haljast valgust nagu vett. Teine kogu luulet 1993—2015”. Eesti Keele Sihtasutus, 2016. 56 lk.   Enn Lillemetsa teine luulekogu ilmus 22 aastat pärast esimest. Kogusse on võetud 40 luuletust, mis teeb keskmiselt kaks teksti aasta kohta. See ei ole kindlasti märk viljakusest, pigem süvenemisest ja väga hoolega tehtud valikust. Autori…

  • Kroonikat

        juulil toimus Tartu Kirjanduse Maja raamatupoes „Utoopia” kirjandusõhtu „Utoopiline salong (I). Praefatio”, salongikirjandust lugesid Rauno Alliksaar ja Siim Lill. juulil esitles kirjastus „;paranoia” Tallinnas Telliskivi loomelinnakus Punases Majas festivali Kultuuritolm raames sarja „Armastatud klassikud” esimest raamatut — Raul Velbaumi kogutud teoseid (koostaja Kim Uri). 1.—2. juulini toimus Liivi muuseumis Eesti Kirjandusmuuseumi kirjandusteaduse VI…

  • Ümberjutustused

        Gustav Suits. Inspiratsioon   See on nii imelik.   See pole õige algus. Või on just?   Tõsiasi. Kõik on ime. Ma-ilm ja mõnda mis seal sees. Elu.   Laps kasvab, päev päeva järel, tund tunni järel. Sulle järele, su juurest ära ja jälle tagasi su juurde. Su oma ime.   Aeg seisab…

  • Veereq ja viirmäne, veeremaa ja ilmaviir Holtsi Leila luulõtuisih

        Leila Holts: „Veere päält lauldõn”. Võro Instituut, 2016. 120 lk.   Mul om ütlemäldäq hüä miil, et pääle mitmakümneaastast vaiht om mul võimalus avvolidsõh aokiräh „Looming” kirotaq võrokiilsest luulõraamatust. Arvamisõ telnü päätoimõndaja soovit´ külh eesti keeli kirotaq, a seeniq ommaq kultuuriaokirüh iks är trükidüq ja loeduq ka võrokiilseq kirätüküq, nii et ma iks…

  • UNUSTUSEUDU JA PAINAVAD MÄLESTUSED

        „Te oleksite võinud otsida kaua sedasorti looklevat tanumat või rahulikku aasa, mille poolest Inglismaa hiljem kuulsaks sai. Nende asemel oli miilide kaupa trööstitut harimata maad, siin ja seal viisid konarlikud rajad üle kiviste küngaste või kõleda nõmme. Enamik roomlastest jäänud teid olid selleks ajaks juba lagunenud või kinni kasvanud ja sulasid sageli kõnnumaasse.…

  • Ajamasina Aku, selle Omanik ja Tark Laps

        Kunagi ammu ühes seltskonnas hakkas keegi Eesti kirjanik juuresolijate lõbustamiseks arutama, et kui õige paneks raamatu pealkirjaks „Ajamasina Aku”. Meie naersime. Aga kui sellist sõnapaari loeb paberilt üks Tark Laps, siis võib juhtuda, et tema ei näe selles fraasis mingit nalja ega pilget. Võib-olla võiks tema arvates see asi just nii välja näha:…

  • Isast, vaikimisest ja asjade ühtsusest

        JAAK URMET: Mis mõttes on sinu elus tähtis kuupäev 13. oktoober 1957? Sel päeval ilmus „Sirbis ja Vasaras” luuletus, mida kirjanduslugu peab esimeseks Paul-Eerik Rummo avaldatud luuletuseks. Luuletuse pealkiri oli „Kunsti­näitusel”. Kas see meenub sulle? PAUL-EERIK RUMMO: Meenub, et panin selle luuletuse oma „Kogutud luulesse”. Toimetajad käisid peale, et see raamat sisaldaks tõesti…

Looming